Jmenuji se Roman Kelbich a jsem absolvent střední uměleckoprůmyslové školy (VOŠUP-SUPŠ), zabývám se ilustrací, fotografováním a popřípadě grafikou, rád pracuji na výtvorech, které mají nějaký účel a význam-proto se ve volném čase zabývám různými zakázkami, které se mi naskytnou..:-)

e-mail:frodoman@seznam.cz
mobil: 775 910 401

Březen 2013

Moje komiksové tipy!

29. března 2013 v 10:54 | Roman Kelbich
Já sám jsem se do nedávna o komiks moc nezajímal, také jsem samozřejmě znal, už asi stokrát zmiňovaný, Čtyřlístek, Spidermana, Garfielda… A doma jsem měl Velkou knihu komiksu sestavenou z tradičních ábíčkových komiksů a knihu s názvem Lips Tullian od našeho komiksového velikána Káji Saudka. To bylo asi tak vše, o všechny komiksové časopisy z dětství jsem bohužel po požáru našeho domu přišel.
V dnešní době se zajímám o komiks mnohem více a snažím se si pořídit každý komiks, na který seženu kvalitní doporučení, proto bych chtěl určitě uvést fakt, že komiks není vždy jen laciný barevný komiks o nějakém superhrdinovi (který má zajisté také své kouzlo!), ale sám se nyní zaměřuji na komiksy inspirované životem, které pro mě mají velkou hodnotu. Myslím, že alespoň jeden by si měl každý někdy přečíst a udělat si na něj vlastní názor.

Nedávno například vyšlo souborné vydání kultovního komiksu Maus od Arta Spiegelmana, což je kniha oceněná mimo mnoho dalších, Pulitzerovou cenou! Je to komiks, který vás naprosto překvapí, protože se sice tváří jako jeden z dalších komiksů pro děti, ale stačí do něj nakouknout a zjistíte, že jste začteni do pravdivého příběhu žida Vladka Spiegelmana, který přežil hrozivé nástrahy druhé světové války a barvitě je vypráví svému synovi, který je zaznamená a prostřednictvím této knihy Vám je naservíruje. Židi jsou zde zpodobneni jako myši - proto název Maus, nacisti jsou kočky (což velice trefně zobrazuje jejich vztah k židům, nebo-li myším) Mimo jiné je tato kniha výbornou pomůckou pro dnešní mladé čtenáře, kteří neradi čtou, tenhle komiks určitě přelouská každý a rozhodně mu neuškodí, když se o takových věcech dozví něco víc, z příběhu skutečného člověka…Ač tohle není zrovna veselé téma (Ale párvtipných okamžiků se tam také najde :-)


http://www.lidovky.cz/slavny-komiks-maus-vychazi-cesky-poprve-v-jedne-knize-pfx-/kultura.aspx?c=A121126_114825_ln_kultura_bttm komiksový dílem, který mě opravdu velmi intenzivně oslovil, a při jeho čtení jsem se do něj ponořil a obklopil mě svojí atmosférou je Komiks (ilustrovaný román, chcete-li) "Pod dekou" (Blankets). Jedná se o dílo mladého, velice nadaného autora Thompsona Craiga, který v tomto díle kreslí svůj život a zaměřuje se především na svoji první lásku… Je to opravdu silné čtení, umocněno právě jeho černobílými obrázky, a také to není zrovna
nejveselejší čtení, ale za přečtení stojí rozhodně :-)Další jeho prvotřídní dílo, a ještě objemnější než pod dekou je nádherně zpracovaná komiksová kniha Habibi, kterou zrovna čtu J


Abych nejmenoval jen cizí autory, co se týče kresby, bych vám určitě mohl doporučit skvěle prokresleného českého mladého autora Jiřího Gruse, kterého jsem poznal přes Volemanovy příhody, což jsou komiksy vyprávějící příběhy českého typického "hrdiny" Volemana, které jsou inspirované životem s příměsí fantasie a oblíbeného humoru, jedná se spíše o oddechové čtení, ale jak jsem psal už díky výtvarnosti určitě také stojí za to :-)
Dalším komiksem, na který se chystám je také životopisný a vypráví jeho příběhy z různých autorových cest, podle kterých je nazvaný celý svazek. Ještě jsem ho nečetl, ale mám ho doporučený od spolužačky :-)
A pokud by na někoho bylo moc textu i v bublinách, mám pro vás knihu, která se obešla bez jediného slova J jedná se o perfektně nakreslené dílo, komiksovou knihu "Nový Svět" je celá mistrně nakreslena tužkou a potvrzuji že vás taky vtáhne svoji atmosférou, otevřete ji a pak už jen kmitáte pohledem po obrázcích a před vámi se přetáčí krásný výtvarný, němý film J
Slyšel jsem, že Australan Shaun Tan tento komiks kreslil celé 4 roky, při kterých neměl čas na nic jiného a proto ho musela živit rodina. Takže myslím, že těch pár stovek stojí za to, abyste se mohli podívat na 4 roky práce od výborného kreslíře s citem pro komiksové vyprávění bez textu :-)
Co je to komiks?

28. března 2013 v 23:03 | Roman Kelbich
Zjistil jsem, že mnoho lidí, které znám o komiksu moc nevědí, někteří ho znají např. jen v podobě superhrdinů od DC Comics a Marvelu, nebo pouze jako na sociálních sítích tolik oblíbené, kreslené vtipy a zřejmě naprostá většina ho zná pouze jako Čtyřlístek J Proto jsem se rozhodl si udělat takový rozbor veřejného mínění, a pomocí mé osobní ankety jsem nasbíral různé názory na toto médium. Ptal jsem se lidí, hlavně těch, kteří se nevěnují výtvarnému umění, na komiks, co o něm ví, jaký na něj mají názor, a kde se s ním např. setkali.

Patrik E. (13)
Je to časopis s obrázkama a nějakýma superhrdinama.

David R. (17)

No já rád čtu naturalistický komiksy, jako Maus, bezpečná zóna Goražde a tak, mám rád když komiks ukáže realitou, ať hezkou nebo krutou, ale sci-fi komiksy taky neodsuzuju, jen mi chybí nějakej postapokalyptickej komiks.

Matyáš V. (22)
Vyprávění příběhu pomocí kreseb, odpadá dlouhý popis situace, textem většinou jenom přímá řeč. setkal jsem se hlavně s dětským komiksem, nebo vtipy. Jinak mě napadá Saudek. O komiks sem se do týhle doby moc nezajímal, za poslední dlouhou dobu si moc nevybavuju, že bych nějakej četl.

Lucia H. (24)
Vybaví se mi obrázky s legračními postavami.

Honza B. (21)
Je to krátkej příběh, vyobrazenej sketchema s popiskama, už od dětství sem to četl, hlavně ty původem americký (od Marvela, to je snad nejstarší firma, zabývající se komiksama)- Tom a Jerry, Spiderman, ale i český jako Rychlý šípy. Je to v pohodě, hlavně mě baví, když to někdo umí fakt dobře namalovat.

Nora K. (22)
Je to propojení výtvarného umění a literatury, i když ten jazyk je potlačen spíše do pozadí, aby vynikla vizuální stránka. Vlastně mi to přijde něco jako předchůdce filmu nebo animovaného filmu. existuje spousta druhů, ale nikdy jsem se tim moc do hloubky nezaobírala, takže to neumim do detailů analyzovat. V některých zemích je to populárnější než jinde. Díky bigbangu si myslim, že teď hodně lidí zná ty sbíratelný komiksy o superhrdinech, ale ty mi osobně přijdou trochu plytký a vís mě zajímaj komiksy ve kterých nějakou roli hraje i samotný příběh. Když jsem byla malá, tak jsem si často četla Velké putování vlase a brady od Franty Skály a to je třeba podle mě skvělý příklad komixu. Nedávno jsem četla Aloise Nebela, to se mi taky líbilo. Třeba ve Francii vim, že to je hodně populární. Přijde mi, že je to dobrý na učení jazyka, protože tam máš ten kontext a často si dovedeš odvodit, co ty slova znamenaj aniž bys musel použít slovník.

Honza M. (19)
Komiksy miluju. Chápu je také víc jako umělecké dílo než třeba knížku. A i když pro mě obsah hodně znamená tak i stylizace dělá hodně.. to mě pak inspiruje najít si od toho autora víc děl...

Veronika Č. (22)
Já komiksy vůbec nečtu. A to z jednoho důvodu. Mě vadí, jak je to obrázkový... Když něco jen čtu, představuji si to v hlavě sama, jak to čtu, řádek pořádku, plynule, nic mě nezdržuje a představivost funguje. Ale komiks, má ke všemu obrázek, dva, tři, pak je tam spousta bublin, u kterejch nikdy nevim, která k čemu patří. Takže než se v tom zorientuju, přečtu si správnou bublinu, kouknu na obrázek... zdlouhavý a pro mě úplně nepříjemný. Ale třeba můj přítel, ten to zase úplně žere a nejvíc má rád Usagi.

Markéta B. (20)
No tak zase nějak moc o tom nevim, třeba co se týče autorů komiksů, tak si teďkon nevzpomenu na žádnýho. S komiksama jsem se setkávala hlavně v dětství, kdy pro mě bylo zajímavější čtení komiksů než normálních knížek protože je to hlavně založeno na obrázcích, což mě víc bavilo.. Měla jsem ráda třeba čtyřlístek.

Ondřej C. (22)
Na komiks mám velmi pozitivní názor....protože asi 90% lidí už to četlo jako malé děti...jako byl třeba Kačer Donald......jinak mám rád vtipné, pohádkové i dramatičtější......teď už si spíše přečtu ty vtipné…

Tomáš P. (22)
Setkal jsem se s ním u Čtyřlístku. Nevim, jestli komiks vznikl jako komická záležitost, nebo jestli to od začátku nemusí mít s komedií nic společného.. teďka už je komiks rozhodně víc umělecká záležitost než legrační.

Petr H. (23)
No tak... krátký obrázkový knížky s příběhama nebo nevim jak to líp nazvat. Komiksy nečtu ale koukám se na filmy hodně třeba podle komiksovejch předloh treba X-men nebo jako hodně dlouho jsem žádnej nečet možná když jsem byl malej ale už si fakt ani nepamatuju kdy jsem nějakej četl… jo četl jsem vlastně kačera Donalda takový ty tlustý jak to mělo deset dílů a dohromady ti to dalo nějakej portrét si vlastně vzpomínám :-D

Kristina B. (36)
Komiks moc neznám...viděla jsem jich pár- Supermana, a jiné hrdiny, klukům občas nějaký koupím. Například oba díly Radiátor a Recyklátor- Petr Korunka. Jinak se mi líbí co dělal Karel Saudek...

Michal Č. (23)
Jedinej komiks, kterej znám, byl Čyřlístek. A nejraději mám Myšpulína.

Tomáš V. (22)
Komiks je pro svébytný médium, který si postupem času dokázalo vydobýt silnou pozici v kultuře, jako jakýkoliv jinej druh umění. Je to jedinečný spojení slovního vyjádření a vyjádření pomocí obrazů. Odmítám názor že komiks je jen pro děti, naopak komiks díky svym jedinečným vlastnostem dokáže vyprávět náročný a složitý témata. S komiksem jsem se poprvý setkal asi jako všichni u Čtyřlístku, rychlejch šípů a kačera donalda. V současnosti mám rád hlavně evropskej komiks, Moebiuse, Saudka a ze současných třeba Nikkarina.

Petr J. (22)
Komiks bych charakterizoval asi jako sérii kreseb, které jsou systematicky uspořádány za sebou a obsahují doprovodný text, což jako celek vypráví nějaký příběh. S komiksem jsem se setkal už asi v 8 letech, kdy jsem louskal starý Mickey Mouse po bráchovi. Pak jsem si myslim kupoval nějakou dobu i Kačera Donalda... No prostě jako malej jsem jel hlavně tyhle typy komiksů. Jinak v dnešní době komiksy nijak nevyhledávám, nicméně je to určitě super věc, která oproti filmu neubírá tolik tvojí fantazii, ale nasměruje jí to nějakým směrem.

Josef S. (22)
Miluju Spidermana a Batmana, ale nikdy sem si žádnej komiks nekoupil. Radši sem se díval na Jetix a teď radši na Youtube. Lidi, co si kupujou komiksy jsou buď úchylové nebo panici. Pokud to neni komiks o Batmanovi nebo Spidermanovi. Zdravim všechny čtenáře, pět vět, máš to.

Aquiel V. (16)
Kreslené obrázky, jdoucí za sebou a vyjadřující nějaký děj. Setkávám se s ním třeba v novinách, který si beru ráno, když jedu do školy. Velký komiksový knížky/časopisy mě nebaví.

Martin S. (22)
Jsou to kreslené postavičky v políčkách a z úst jim vylétávají bubliny, ve kterých je to, co říkají.Jinak můj jediný komiks, který jsem kdy měl je komiks Spidermana z roku asi 94 nebo tak něcoa samozřejmě nesmím zapomenout na jeden z mých nejoblíbenějších z českých filmů (komiksový) kdo chce zabít Jessii.

Asami K. (28)
I have over 200 comics in my house. My sister has more!! Comic is everywhere. (restaurant, cafe, convenience store, beauty salon, dentist) Recently we can read on the Internet. I think Japanese comic is the best in the world!

Kristina B. (36)

Komiks moc neznám...viděla jsem jich pár- Supermana, a jiné hrdiny, klukům občas nějaký koupím. Například oba díly Radiátor a Recyklátor- Petr Korunka. Jinak se mi líbí co dělal Karel Saudek...


Richard B. (23)
Příběh vyprávěny obrázky, doma mám Asterixe a Čtyřlístek, komiks mě baví a líbí se mi, další kusy který ještě znám jsou komiksy od Marvela.

Petra Z. (26)
Setkala jsem se s ním asi když mi bylo deset. Četla jsem je v komiksovém časáku.

Tomáš F. (23)
Komiks jsem si vždycky spojoval s animovanejma, kreslenejma příběhama (tištěnejma samozřejmě). Děda mi předával Foglarovky, který jsem měl v pár případech i komiksově (Modrá rokle), dále v raném dětství Čtyřlístek, dále když jsem byl starší - komiksy byly v ABC, mám potom doma i Velkou knihu komiksu právě z tohoto časopisu. Co se týče současnosti a asi nejklasičtější podoby, tak svět i já to nejvíc vnímá přes hrdiny komiksu na plátně at už od Marvel nebo DC, tento typ komiksu jsem ale nikdy nečetl. Možná ještě v poslední řadě lidí spíš nez komiks upřednostňuji anime seriály, Naruto atd,...teď jsem si ještě vzpomněl že moje expřítelkyně měla ráda mangu, tak tu jsem četl, ale v elektronické podobě.

Jiří K. (23)
Komiks je pro mě kreslený příběh, vydávaný v krátkém či dlouhém tištěném magazine. Setkal jsem se s ním v dětství, zřejmě u Rychlých Šípů či Čtyřlístku...světovýmu boomu ohledně komiksů typu Spiderman, Hulk apod. jsem nikdy ale nepropad I když to nevyhledávám, názor mám kladný a rád si slova spojím s obrázky, které jsou třeba jiné než kdybych to četl v knížce a představoval si vizuální stránku podle svého.

Toni H. (23)
Komiks je příběh vyprávěnej v obrázcích, na stránce dělenej do okýnek, vodorovně jsou to stripy, svisle sloupce, nebo nevim jak, texty jsou většinou v bublinách, o historii nic moc nevim. Českej známej komiksák byl Kája Saudek, v Americe jich bylo hodně, já znám asi jen Franka Millera, O´bara a Stana Lee, no a klasický americký hrdiny vydávaný Marvelem.

Kateřina U. (22)
Komiks je příběh vyprávěný pomocí obrázků a jednotlivých replik (v bublinách), které jsou pro komiks velmi specifické. Postavy i prostředí jsou většinou stylizované podle rukopisu tvůrce. Může jít jen o stripy se třemi obrázky jako Garfield nebo třeba celý sešit. Z českého prostředí je velmi známý např. Kája Saudek, z jiného pohledu zase třeba Fisher s Čermákem s Rychlými šípy. Ze zahraničí je to zejména gigant Marvel s typickými hrdiny, kteří zachraňují svět svými nadpřirozenými schopnostmi nebo belgický komiks s veselými postavičkami jako TinTin. Vznik moderního komiksu podle mého někdy možná už před druhou světovou válkou právě v Americe. Komiks je velmi svébytný a já osobně jako malá pořád ležela třeba v Asterixovi a Obelixovi, později zase v komixu Sandman od Neila Gaimana, který mu dává zase úplně jiný (filozofický) rozměr. Nevýhoda je, že je to rychle přečtené J

Jonáš E. (18)
Vím co je to komiks, ale četl jsem je jenom jako malý - kačer Donald - toho hodně a párkrát spidermana. Klidně bych je četl i víc, ale v Čechách nejsou comics shopy jako třeba v big bang teory (nebo o nich nevím) a takže se daj koupit jedině v trafikách, ale to je malej výběr a navíc jen pro malý děti.

Filip H. (33)
Přiznám se že ke klasickému komiksovému příběhu jsem se nikdy nedostal. Nikdy jsem v ruce nedržel populární klasický komiks. V podstatě mé dospívání a mé okolí mi to neumožnilo. Viděl jsem jen sport a školu nic víc. Myslim si ale že komiks nebo alespoň něco tomu blízké jsem měl možnost poznat prostřednictvím kresleného Čtyřlístku :))). Jinak komiks samozřejmě vnímám, ale nevyhledávám ho. Už díky televizi, konkrétně Big Bang Theory, kde hlavní aktéři seriálu jsou velkými nadšenci komiksu mám velkou a reálnou představu o jeho podstatě. Například o tom, jakou může mít dílčí sběratelskou hodnotu, potom široké spektrum dějů atd. Co je mou úvahou je, že komiks je interpretací boje zla proti dobru, kde hrdinové vítězí nad padouchy ve smyslu i nadpřirozených sil kterými se hrdinové liší od ostatních postav. Myslím si a tím bych to i zakončil, že komiksy v lidech inspirovaly hrdinství a konání dobrých skutků :))))))

Amalie M. (22)
Podle mě je komiks nějaký příběh napsaný pomocí obrázků, setkala jsem se s ním asi v dětských časopisech, které jsem četla bráškovi, nějaký zvláštní názor na něj nemám, pokud jsou ty obrázky hezké, ráda ho přečtu, jinak mě nějak moc nebaví.

Adéla K. (12)
Komiks je obrázkový příběh s bublinami ve kterých je text. Když se řekne komiks, vybaví se mi můj bratr, který kreslí komiksy. Také se mi vybaví anime, což jsou takové japonské postavy. První komiks, který jsem četla byl Čtyřlístek :) Čtyřlístek mě baví. Ráda čtu komiksy ,protože je tam hodně obrázků a nemusím tolik číst :) komiksy mám dokonce radši než knížky :)

Dominika Ch. (20)
Je to hezký spojení obrázku s textem, ráda jsem je četla když jsem byla malá, vždycky mi přišly hustý a obdivovala jsem je a taky ty lidi co je sbírali.

Benjamin S. (17)
Vybaví se mi nějakej osmdesátkovej pestro barevnej kus papíru, na kterým je Spiderman.

Natálka (6)
To jsou postavičky a ty mají bubliny a tam mají napsáno co povídají.

Magdaléna (13)
Komiks je kreslenou formou příběhu. Poprvé jsem se s ním setkala když jsem četla Garfielda a Witch. Komiks je zábavný a v doplňování člověk používá fantazii.

Nicola (12)
Komiks je kreslená forma příběhu, ve kterém myšlenkdy a mluvené slovo najdete v bublinách. S komiksem jsem se setkala asi ve třech letech, když mi rodiče četli Čtyřlístek. Komiks se mi líbí. Rychle se čte a je to takový spestřený příběh. Můžete si představit co se stalo mezi obrázky, ale hlavně tam není moc textu.

Jan M. (21)
Nikdy jsem to nečetl. A ani mě to nějak netrápí. Poprvé s tim přišel kámoš v 8. třídě. tam jsem to viděl prvně. a potom už nic.