Jmenuji se Roman Kelbich a jsem absolvent střední uměleckoprůmyslové školy (VOŠUP-SUPŠ), zabývám se ilustrací, fotografováním a popřípadě grafikou, rád pracuji na výtvorech, které mají nějaký účel a význam-proto se ve volném čase zabývám různými zakázkami, které se mi naskytnou..:-)

e-mail:frodoman@seznam.cz
mobil: 775 910 401

Jan Reich – Fotografie : Životní příběh fotografa narozeného roku 1942 v Praze

21. května 2012 v 21:34 |  výstavy

Dnešní svět je doslova zahlcen digitální fotografií a tak je práce fotografa v dnešní době velice obtížná a především nevděčná činnost. Profesionální vybavení nebo alespoň samotný fotoaparát si pořizuje čím dál tím více lidí a tento fakt převálcovává (spíše už převálcoval) kvalitní umělce, především ty, kteří fotili v dobách ještě před touto fotografickou invazí.
Proč tomu tak je? Jeden z hlavních důvodů bude jedno univerzální slovíčko- "peníze". Lidé totiž šetří. (A někdy ani není divu, když se podíváte, že pan Kalousek už vymyslel i tzv. "daň ze vzduchu"…) Ovšem co se týče fotografie, ta by neměla být o nějakém šetření, ale o Fotografii. A tak se také poznají ti správní Fotografové. Mají svoji hrdost, a za pár korun Vám nic nenafotí, proč by lacině mrhali svým talentem? Od toho jsou tu právě laičtí fotografové dnešní doby, kterých je opravdu nemálo.
Pokud bychom tedy měli říct něco k opravdovým mistrům dřívější doby a kvalitního umění fotografie, napadne nás určitě např. pan Josef Sudek a nebo právě Jan Reich, který nás mohl okouzlit na výstavě na Pražském hradě, a přenést nás do té romantické doby, kdy člověk nestřílel fotky jako ze samopalu, ale každý stisk spouště si pořádně promyslel, možná by se to dalo přirovnat k takové alchymii, kterou z těchto snímků můžeme cítit.
Viděli jsme zde přes 400 černobílých fotek. Krajinné, městské nebo zajímavou sérii fotek z cirkusového zákulisí. Z každé fotky na nás dýchá cit pro kompozici i zachycení správného okamžiku. Na většině fotek exteriéru, kde je v horní části nebe je většinou zataženo, nebo vidíme struktury mraků, čímž jsou záběry zajímavější, než kdyby tam bylo jen prázdné nebe. Velice atmosférické jsou fotky, na nichž čaruje mlha, Jan Reich dokázal skvěle zachytit mlhavou atmosféru kouzelných míst a nejlépe to působí asi na fotkách města Pražského. Tyto exteriéry připomínaly skoro nějaké velké dokonale vyladěné modely, protože většinou byly bez lidí a dalších rušivých prvků.
Dalším příjemným faktem bylo, že fotky byly z různých koutů našeho státu, a tak si každý, mohl určitě najít nějaký ten snímek z okolí jemu blízkého.
Takže závěrem je třeba pochválit tuto výstavu za nostalgii v podobě krásných fotek, které se značně liší od těch dnešních uspěchaných a někdy nevkusných nebo odbytých. Buďme rádi za takovéto výstavy a taky za Pana Reicha, který už bohužel od roku 2009 nežije.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama